JEZUS UKRYTY W BIAŁYM CHLEBIE

boze 7 20240531 1900203267

Boże Ciało to uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Została ustanowiona 11 sierpnia 1261 r. przez papieża Urbana IV. W tym dniu wierni manifestują swoją wiarę wielbiąc Ciało i Krew Jezusa Chrystusa podążając w procesji do czterech ołtarzy udekorowanych świeżymi roślinami - najczęściej gałązkami brzozy i rozkwitłymi wiosennymi kwiatami. Ołtarze, wyznaczające trasę procesji Bożego Ciała, mają symbolikę religijną. Symbolizują: 4 Ewangelie: według św. Mateusza, wg św. Marka, wg św. Łukasza i wg św. Jana, 4 żywioły, 4 strony świata, a więc i panowanie Chrystusa nad całym światem. Wraz z upływem lat nowa forma eucharystycznej pobożności zyskiwała coraz liczniejszych zwolenników. W Polsce pierwsza z procesji Bożego Ciała przeszła ulicami Krakowa w roku 1320. W tym samym roku podobne procesje urządzono w Gnieźnie, Poznaniu, Wrocławiu, Płocku. Symbolem Bożego Ciała jest chleb.

Tegoroczna procesja Bożego Ciała zgromadziła w naszym miasteczku wielu parafian i gości. Procesja wyruszyła sprzed kościoła po Mszy świętej odprawionej o godz.10. 30. Parafianie modląc się gorliwie manifestowali swoje uwielbienie dla Jezusa ukrytego w białej Hostii.

 Całość zdjęć do obejrzenia w galerii.