NIECH PROWADZI NAS GWIAZDA

orszak 4 20230110 1561156264"Niech prowadzi nas gwiazda"  to hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli, który podobnie jak w wielu miastach i miasteczkach naszego kraju, 6 stycznia, po raz kolejny już, przeszedł ulicami naszej miejscowości. Ideą Orszaku jest przypomnienie momentu przybycia Mędrców ze Wschodu do stajenki w Betlejem i złożenia pokłonu nowonarodzonemu Jezusowi. Zwyczaj ten wywodzi się z polskiej tradycji jasełkowej i kolędniczej. Polskie Orszaki Trzech Króli zaliczane są do największych ulicznych jasełek na świecie.

Tegoroczny orszak miał bardzo ciekawą oprawę. Uczestnicy podążający za kolorową gwiazdą będącą znakiem i przewodnikiem dla Mędrców w drodze do Jezusa wyposażeni w korony oraz śpiewniki, śpiewali kolędy oddając w ten sposób cześć Jezusowi i tworząc radosny klimat przeżywania narodzenia Bożej Dzieciny. Kolędą przewodnią tegorocznego Orszaku Trzech Króli jest dziewiętnastowieczny utwór "O gwiazdo betlejemska". Orszak zakończył się przy szopce, przy której Trzej Mędrcy pokłonili się Dzieciątku.

Ksiądz kan. Jan Ziętarski, proboszcz parafii, dziękując wszystkim za uroczyste świętowanie Dnia Objawienia Pańskiego podkreślił, że każdy z nas potrzebuje na swojej drodze gwiazdy, potrzebuje dobrych przewodników, którzy będą wskazywali właściwy kierunek na drodze do Chrystusa. Tym przewodnikiem dla chrześcijanina powinien być Jezus Chrystus.

 Całość zdjęć do objerzenia w galerii.