CYFRYZACJA MIEJSC POCHÓWKU NA NASZYM CMENTARZU

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, a pod wpływem zapytań i oczekiwań wielu osób, w naszej parafii w najbliższym czasie rozpocznie się elektroniczna (komputerowa) inwentaryzacja miejsc pochówku na naszym cmentarzu, którą przeprowadzi wykwalifikowana w tym zakresie firma. Elektroniczna inwentaryzacja miejsc pochówku to praktyka, która wpisuje się w ogólnopolski projekt o nazwie Cyfryzacja Cmentarzy. To nic innego jak internetowy (elektroniczny) spis wszystkich grobów znajdujących się na naszym cmentarzu ze szczegółową informacją na temat, kto tam jest pochowany, a także, kto jest dysponentem grobu. Każdy, kto będzie korzystał z programu e-cmentarz z łatwością uzyska także informacje na temat lokalizacji konkretnego grobu na cmentarzu oraz sposobu dotarcia do poszukiwanego miejsca. Wszystkie te informacje będzie można uzyskać w domu za pomocą komputera. Ułatwi to poszukiwanie miejsc pochówku każdej osoby, której szczątki zostały złożone na naszym cmentarzu, ponadto, ponieważ zgodnie z prawem, dysponent grobu ma obowiązek opłacania miejsc pochówku, dzięki elektronicznemu rejestrowi grobów, każdy dysponent grobu będzie mógł indywidualnie sprawdzić, czy nie zalega z opłatami w tym zakresie.

Ufamy, że ponieważ, jak zostało zapisane w dokumentach będących owocem III Synodu Diecezji Sandomierskiej, "Kościół od początku czcił pamięć zmarłych, a także odmawiał za nich modlitwy. Miejscem szczególnej modlitwy za zmarłych i szczególnego zamyślenia nad sprawami ostatecznymi człowieka są cmentarze, kryjące doczesne szczątki wiernych. (...) Należy podtrzymywać szacunek dla tych świętych miejsc", tak też dla nas wszystkich sprawy cmentarza będą przedmiotem największej troski.