"Dla Najświętszej Panienki"

panienki 39 20191126 1990983444Październik trwa cały rok... o ile pamiętamy o codziennej modlitwie różańcowej.

Taką potrzebę rozmowy z Matką Bożą starają się zaszczepić młodemu pokoleniu rodzice, dziadkowie i katecheci. Jak jednak sprawić, by dziecko czuło potrzebę wzięcia do rąk różańca? Dobrze, aby przeanalizowało jego wymowę, ale także zobaczyło w nim małe dzieło sztuki, które może samo stworzyć. Doskonale, jeśli wykona zadanie samodzielnie, a jeszcze lepiej, gdy poprosi o pomoc dorosłych. Wtedy dostrzeże potrzebę wspólnej pracy, siłę cierpliwości, moc doświadczenia oraz radość dzielenia się pomysłami. Rodzice poświęcą córce lub synowi kolejną godzinę, którą kiedyś będą wspominać, a która zaprocentuje w dwójnasób - wzmocni więzy i uwrażliwi na piękno powstającego różańca.

A powstają najprzeróżniejsze! Od klasycznych już z: kasztanów, żołędzi, jarzębiny, kwiatów z bibuły, poprzez takie z ziaren dyni czy migdałów aż po wykonane z cukierków albo chrupek. Mnie osobiście najbardziej ujął za serce ten wykonany z żelków - indywidualny dowód dziecięcej rezygnacji ze smakołyku dla wyższego celu: pokazania oddania i bliskości Kochanej Osobie.

Dla Matki Bożej Jej mali czciciele także śpiewają. W V Przeglądzie Pieśni Religijnej "Ave Maryja" organizowanym w ZSO im. Edwarda Szylki w Ożarowie w tym roku szkolnym wzięło udział ponad trzydzieścioro uczniów. Obok pieśni Maryjnych młodzi wykonawcy prezentowali między innymi: "Bóg tak umiłował świat", "Dotknij, Panie, moich oczu", "Święty uśmiechnięty".

Ksiądz Proboszcz Jan Ziętarski podczas przeglądu podziękował wykonawcom pieśni i różańców, dyrekcji szkoły, rodzicom, opiekunom oraz katechetom - współorganizatorom corocznych wydarzeń. Ufundował pamiątki i słodycze. Pani Grażyna Granat, Justyna Jurys oraz ks. Grzegorz Wasąg zadbali o pamiątkowe dyplomy, a ja zapraszam do obejrzenia zdjęć.

Bożena Małecka

(opiekun samorządu uczniowskiego kl.4-8)

Całość zdjęć do obejrzenia w galerii.