DROGA KRZYŻOWA ULICAMI NASZEGO MIASTECZKA

krzyzowa 22 20190408 1499875159"Nie za sobą z Krzyżem Zbawiciela, ale za Zbawicielem z krzyżem swoim".

C.K. Norwid

5 kwietnia 2019 roku po wieczornej Mszy Świętej ulicami naszego miasteczka przeszła procesja Drogi Krzyżowej. Nabożeństwo, któremu przewodniczył kustosz naszego sanktuarium ks. kan. Jan Ziętarski, w symboliczny sposób odtworzyło drogę Jezusa Chrystusa od skazania na śmierć, do złożenia do grobu. Droga Krzyżowa rozpoczęła się pierwszą stacją przy krzyżu misyjnym, a zakończyła przy krzyżu na Placu Maryjnym. W rozważaniach i niesieniu krzyża uczestniczyli księża, ministranci, przedstawiciele grup parafialnych, mieszkańcy, strażacy. Rozważanie Męki Pańskiej i wspólna modlitwa były okazją do refleksji nad wagą Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Modlitwie towarzyszył śpiew pieśni wielkopostnych. Ksiądz proboszcz Jan, podziękował wszystkim licznie zgromadzonym za uczestnictwo w nabożeństwie, za ofiarowanie czasu, podjęcie trudu wspólnej modlitwy. Podkreślił, że przejście z krzyżem między domami i ulicami było pięknym świadectwem żywej wiary i miłości do Boga, znakiem dla tych, którzy pogubili się w życiu, którzy wciąż szukają, czekają na świadków, na przykład, a także wezwaniem do udziału w rekolekcjach, które zaczęły się w parafii w dniu dzisiejszym. Droga Krzyżowa była również apelem, by nie zamykać serc przed łaską nawrócenia. Była wyrazem miłości i wdzięczność za dzieło Zbawienia, którego uczestnikami staliśmy się przez sakrament chrztu. Droga Krzyżowa to szansa na spotkanie z Tym, który wziął na siebie grzechy obciążające nasze sumienia. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej, jak podkreślił ks. Jan, było także okazją do głębokiej modlitwy oraz zadumy nad sobą i swoim życiem. Było zachętą do miłości i dobrych uczynków, bowiem istotą Wielkiego Postu jest troska nie tylko o swoje zbawienie, ale także o zbawienie drugiego człowieka.