BĄDŹCIE SYMBOLEM ŻYWEJ WIARY!

popielec 24 20190310 1812138375Środa popielcowa w kalendarzu liturgicznym to dzień, kiedy w Kościele katolickim rozpoczyna się 40-dniowy okres Wielkiego Postu. Symboliczne posypanie głowy popiołem rozpoczyna okres pokuty, przygotowujący do Świąt Wielkiej Nocy. Popiół w tradycji żydowsko-chrześcijańskiej ma przypominać o przemijaniu i ułomności ludzkiego życia, oznacza też żałobę i ból. Ale nie tylko. Popiół jest także znakiem oczyszczenia i zmartwychwstania, wszak Bóg stworzył człowieka z prochu ziemi i odrodził go w Chrystusie do nowego życia. Zwyczaj posypywania głów popiołem podczas liturgii został wprowadzony przez papieża Urbana II w 1099 r.

W naszej świątyni parafialnej na każdej Mszy świętej wierni podczas liturgii pochylali głowę w pokorze, a kapłan symbolicznie posypywał ją popiołem, pochodzącym z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku, podkreślając w ten sposób związek pomiędzy pokutą wiernych, a męką i śmiercią Chrystusa. Kapłan wypowiadał przy tym słowa: "Prochem jesteś i w proch się obrócisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Tradycyjny obrzęd miał za zadanie przypomnieć, że życie ziemskie mija, a silna wiara, modlitwa, post i jałmużna pomogą osiągnąć życie wieczne.

Uroczystość ta miała szczególną oprawę w czasie Mszy świętej wieczorowej, bowiem uczestniczyli w niej również dzieci i młodzież należąca do Parafialnej Oazy. Właśnie Msza święta wieczorowa sprawowana tego dnia pod przewodnictwem proboszcza naszej parafii ks. kan. Jana Ziętarskiego zainaugurowała uroczyście istnienie tej grupy. Ksiądz Kanonik skierował do Oazowiczów i ich opiekuna, ks. Grzegorza, ciepłe słowa. Zapewnił o modlitwie w ich intencji. Przekazał płonącą świecę, prosząc aby płomień był symbolem ich żywej wiary i niegasnącego entuzjazmu. Życzył, by nieśli ten płomień do szkoły, w swoje młodzieżowe środowisko i by rozpalali wiarą sercach koleżanek i kolegów.