UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH I DZIEŃ ZADUSZNY

swietych 9 20181105 1417113212W dniu 1 listopada Kościół oddaje cześć tym, którzy już weszli do chwały niebieskiej. Wiernym żyjącym wskazuje drogę, którą winni podążać do świętości. Wszystkim przypomina prawdę o wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką. Osobne święto ku czci Wszystkich Świętych ustanowił papież Jan XI w 935 r., wyznaczając je na dzień 1 listopada. W tym dniu po Mszy Świętej sprawowanej w naszym sanktuarium o godzinie 12.00 udaliśmy się na cmentarz, aby tam modlić się za zmarłych. W dniu Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych Mszy Świętej o godzinie 12.00 na cmentarzu przewodniczył kustosz naszego sanktuarium ks. kan. Jan Ziętarski, zaś homilię wygłosił ks. Piotr Kaliciński, misjonarz, od piętnastu lat pracujący w RPA, a obecnie chwilowo goszczący w naszej parafii. W tradycji polskiej dzień ten jest nazywany Dniem Zadusznym lub inaczej "zaduszkami". To wspomnienie wprowadził opat benedyktynów w Cluny we Francji, św. Odilon. On to w 998 r. zarządził modlitwy za dusze wszystkich zmarłych w dniu 2 listopada. Kościół w tym dniu wspomina zmarłych pokutujących za grzechy w czyśćcu. Zmarłych będziemy polecać w codziennej modlitwie różańcowej do 8 listopada.

Całość zdjęć do obejrzenia w galerii