UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE W NASZEJ PARAFII

odpust 56 20180508 1909695803"Wesel się, Polsko cała, matko szlachetnych ludzi,

Przez wieki tobie chwała, przez wieki Bogu służysz.

Ciesz się dobrym pasterzem, biskupem Stanisławem.

On życie dał w ofierze za prawdę, lud i wiarę".

8 maja Kościół katolicki obchodził uroczystość patrona Polski św. Stanisława, biskupa i męczennika. Nasza wspólnota parafialna przeżywała w tym dniu uroczystość odpustową. Sumę odpustową odprawił i homilię wygłosił ks. Piotr Wątroba. W homilii ks. Kaznodzieja przypomniał wiernym żywot św. Stanisława, który był synem ziemi krakowskiej. Żył Ewangelią do końca, bronił jej i jako pasterz przeciwstawiał się odważnie postępowaniu, które stawiało wiarę w sprzeczności z zasadami Ewangelii, którą zostawił Jezus Chrystus. Wierność Ewangelii, obrona zasad moralności i troska o lud doprowadziły do otwartego konfliktu między biskupem i ówczesnym królem Polski Bolesławem Szczodrym. Przyczyny tego konfliktu nie są dokładnie znane. Biskup Stanisław popadł w niełaskę u króla i posądzony został nawet o zdradę króla. Jak podają kroniki, powodem miało być nieewangeliczne życie i rządzenie króla. Miał on uciskać swoich poddanych, być wobec nich okrutny, zaniedbywać państwo. 11 kwietnia 1079 roku, w kościele św. Michała na Skałce, z rozkazu króla oprawcy zamordowali w czasie Mszy, św. Stanisława. Poddani stanęli po stronie zamordowanego biskupa i zmusili króla do opuszczenia kraju. Św. Stanisław stał się obrońcą pokrzywdzonych przez niesprawiedliwą władzę. Jest doskonałym przykładem wierności, prawości i bezkompromisowości wobec zła i niesprawiedliwości. Akcentem końcowym uroczystej Eucharystii odpustowej była procesja eucharystyczna wokół kościoła. Kustosz naszego sanktuarium ks. Proboszcz Jan Ziętarski podziękował księdzu Wątrobie za wygłoszone Słowo Boże, przybyłym Kapłanom i wiernym za wspólne przeżywanie uroczystości odpustowych.

Całość zdjęć do obejrzenia w galerii