OBCHODY PASCHALNEGO TRIDUUM MĘKI I ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

W Wielki Piątek nie odprawia się Mszy św. Obrzędy liturgiczne tego dnia składają się z następujących części: Liturgii Słowa, adoracji Krzyża, obrzędów Komunii św., procesji. Podczas wszystkich obrzędów milczały organy i dzwony. Liturgia, choć poważna, przepełniona była nadzieją. Zbawcze wydarzenia przypomniała Ewangelia, z której czytany był opis Męki Pańskiej. Na zakończenie Liturgii Słowa odbyła się wyjątkowo uroczysta modlitwa powszechna. W dziesięciu wezwaniach kapłan i wierni prosili Boga, aby miał w opiece cały świat. Potem miała miejsce adoracja Krzyża. Od dwóch tygodni wszystkie krzyże w kościołach były zasłonięte. W Wielki Piątek ukazuje się je ponownie wiernym. Kapłan odsłaniał krzyż, śpiewając: "Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", a wszyscy odpowiadali: "Pójdźmy z pokłonem". Po adoracji Krzyża nastąpiła Komunia św. Wielkopiątkową liturgię zakończyło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu. W Wielką Sobotę - Wigilię Paschalną wierni przez cały dzień przychodzili do kościoła, aby modlić się przy Grobie Pańskim. Przynosili "święconkę" - koszyk wypełniony potrawami, które obfitują w różne, przypisane im symbole. Jajka są symbolem nowego życia, baranek - zmartwychwstania Chrystusa, chleb gwarantuje dobrobyt i nawiązuje do Ciała Pana Jezusa, wędlina to symbol dostatku, sól natomiast chroni przed zepsuciem. W sobotę wieczorem przeżywaliśmy Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczynającą celebrację Zmartwychwstania. Była ona złożona z czterech części. Pierwsza to Liturgia Światła. Przed kościołem zostało rozpalone ognisko, następnie kapłan poświęcił ogień. Z zapalonym paschałem procesja weszła do kościoła. Druga część to Liturgia Słowa, która składała się z czytań opisujących historię Zbawienia ludzkości. Do tych treści nawiązywała kolejna część celebracji - Liturgia Chrzcielna. Po błogosławieństwie wody nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Natomiast podczas Liturgii Eucharystycznej spożywaliśmy Ciało i Krew Zbawiciela - pokarm na życie wieczne. Procesja i Msza św. zwana rezurekcją odprawiona została o godzinie 6.00 rano w Niedzielę Wielkanocną. Miała ona bardzo uroczysty charakter.

Kustosz naszego sanktuarium ks. proboszcz Jan Ziętarski raz jeszcze tą drogą składa serdeczne Bóg zapłać wszystkim, którzy przyczynili się do piękna liturgii w czasie Triduum Paschalnego i świętowania Wielkiej Nocy. Dziękuje wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomagali w przeżywaniu tych dni, za wspólną modlitwę, życzenia, za to, że na miarę swoich sił i możliwości angażują się i dbają o swoją świątynię. Życzył, aby Zmartwychwstały Chrystus prowadził i błogosławił w życiu osobistym, rodzinnym, szkolnym, zawodowym i społecznym.

 

Całość zdjęć do obejrzenia w galerii