ŚWIĘTO OFIAROWANIA PAŃSKIEGO-MATKI BOŻEJ GROMNICZNEJ

gromnicznej 5 20180204 1703125154"Światłość na oświecenie pogan i na chwałę Izraela"

Łk 2, 32

2 lutego Kościół Katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej. Ma ono maryjny charakter. Zapalona świeca symbolizuje światło, które Maryja przynosi wierzącym. Na każdej Mszy świętej odprawionej w tym dniu w naszym kościele miało miejsce błogosławieństwo gromnic. W czasie Mszy świętej wieczorowej ks. proboszcz Jan Ziętarski poświęcił, a następnie wręczył książeczki do nabożeństwa dzieciom przygotowującym się do Pierwszej Komunii Świętej. Poświęcone książeczki to kolejny, trzeci znak na drodze przygotowawczej do uroczystości przyjęcia Pierwszej Komunii. W tym ważnym wydarzeniu religijnym dzieciom towarzyszyli rodzice, bo, jak podkreślił ks. proboszcz Jan, Pierwsza Komunia Święta dziecka to bardzo ważne wydarzenie w życiu całej jego rodziny. Już w chwili chrztu rodzice zobowiązali się przed Panem Bogiem, że swoje dziecko doprowadzą do dojrzałości religijnej. To rodzice jako pierwsi kształtują dziecięcą wiarę dziecka, to rodzice rozwijają w dziecku wyczucie potrzeby modlitwy oraz jej umiejętność, a także uczą najbardziej podstawowych prawd wiary i zasad chrześcijańskiego postępowania. Z czasem przygotowanie wykracza poza dom rodzinny i obejmuje szkołę i parafię. Te dwie instytucje wspierają rodzinę w wykonaniu jej zadań, których celem jest rzetelne przygotowanie dzieci do Pierwszej Komunii Świętej. Wydarzenie to, jak zaznaczył ks. proboszcz Jan, powinno mieć charakter przede wszystkim religijny. Chodzi o wiarę, o doświadczenie duchowe. Istotą Pierwszej Komunii Świętej. jest spotkanie z Panem Jezusem, doświadczenie obecności Boga w życiu dziecka. Jest to właściwie uroczysta inauguracja pełnego udziału dziecka w Sakramencie Eucharystii. Od tego momentu dziecko będzie mogło już nie tylko uczestniczyć we Mszy św., ale będzie mogło to robić w sposób pełny, przystępując do Komunii św. Na zakończenie uroczystej Eucharystii ks. proboszcz Jan serdecznie podziękował rodzicom dzieci za dbałość o ich religijne wzrastanie.

 

Całość zdjęć do obejrzenia w galerii