MSZA ŚWIĘTA ZA OJCZYZNĘ I JEJ BOHATERÓW

Przyzna mi ktoś, lub nie przyzna -
Żyje, tak rzadka na wargach,
Moja Najdroższa Ojczyzna."
J. Kasprowicz "Rzadko na moich wargach..."

11 listopada o godzinie 10.30 ks. proboszcz Jan Ziętarski odprawił w naszym sanktuarium uroczystą Mszę świętą za Ojczyznę i Jej bohaterów z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na wstępie ksiądz Jan powitał poczty sztandarowe, władze samorządowe Miasta i Gminy Ożarów, radnych wszystkich szczebli, pracowników samorządowych, dyrektorów szkół i placówek kultury, pracowników instytucji z terenu miasta i gminy, nauczycieli, uczniów, strażaków, parafian. Wyraził wdzięczność za wspólną modlitwę za Ojczyznę, wobec losów której nikt nie może być obojętny. W homilii nawiązał do Inwokacji z "Pana Tadeusza" A. Mickiewicza, której fragment "(...)Ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie, Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, Kto cię stracił? uczynił mottem rozważań na temat wartości, jaką jest Ojczyzna. Podkreślił, że każdy winien sam odpowiedzieć sobie na pytanie, czym Ojczyzna jest dla niego. Do takich pytań i odpowiedzi, jak zaznaczył ksiądz Kustosz, inspiruje Święto Niepodległości, zachęca udział we Mszy świętej w kościele, w którego murach w tym dniu gości tyle pocztów sztandarowych. Słowami poetki M. Konopnickiej ks. Jan zapytał: "Kochasz ty dom, rodzinny dom...?" i odpowiedział:

"O, jeśli kochasz, jeśli chcesz
żyć pod tym dachem, chleb jeść zbóż,
Sercem ojczystych progów strzeż,
Serce w ojczystych ścianach złóż."
Kolejne pytanie księdza Kaznodziei ściśle nawiązywało do współczesności, do dnia dzisiejszego. "A dzisiaj"- zapytał - Kim dzisiaj jest patriota, gdy krwi za Ojczyznę nie trzeba przelewać. Czym dzisiaj jest patriotyzm, jak pokazać miłość do Polski? I znów podpowiada prymas Wyszyński: "Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej". I dlatego myślę, że patriotyzm to dzisiaj przede wszystkim troska o odpowiednie miejsce Ojczyzny w swoim sercu. I nie zapewnią tego ani liczne akademie, ani Msze święte, ani zastępy wychowawców, nauczycieli, kapłanów, którzy co roku będą o tym mówić, przypominać. To sprawa wychowania, które wynosi się z domu, przejmuje od swoich rodziców. Patriota to ten, który szanuje wszystko, co łączy się ze słowem "Ojczyzna". IV przykazanie Dekalogu mówi o szacunku i miłości dla naszych bliskich, dla rodziców. Ale gdy popatrzymy na nie szerzej, to znajdziemy tam także wezwanie do szacunku dla kraju rodzinnego, dla godła, flagi, hymnu. Znasz hymn ojczysty, jak się zachowujesz, gdy go słyszysz? To prawda, że z hymnem jest jak z kolędami - znamy I zwrotkę, a im dalej, tym gorzej, ale przecież podczas uroczystości śpiewana jest zwykle tylko pierwsza zwrotka i refren, a te, jak wierzę, wszyscy dobrze znamy. Szacunek dla Ojczyzny to także troska o piękno języka ojczystego. Tyle dzisiaj wulgaryzmów, przekleństw nawet w ustach małych dzieci." Następnie ksiądz Jan zaznaczył, że jesteśmy zobowiązani do modlitwy za Ojczyznę i do umiłowania Jej. Taka postawa jest również formą patriotyzmu. Na zakończenie ks. Ziętarski podkreślił: "Nie jest łatwo dzisiaj mówić o patriotyzmie, nie jest łatwo wzywać do takiej postawy. Ale to, że nie jest łatwo, nie oznacza, że nie warto. Zawsze warto i zawsze trzeba. Jesteśmy to winni wszystkim tym, którzy dla niej poświęcili życie, byśmy dzisiaj mogli tu się spotkać i w wolnej Ojczyźnie żyć. I cytując ponownie J. Kasprowicza:
"W mej pieśni, bogatej, czy biednej -
Przyzna mi ktoś, lub nie przyzna -
Żyje, tak rzadka na wargach,
Moja Najdroższa Ojczyzna" wyraził życzenie, by tak było nie tylko dzisiaj, w narodowe święto.