NASZA PAMIĘĆ O ZMARŁYCH

pamiec 18 20171103 1008131427

"Ogniki zapalone-jasne serca znaki,
płynące cichą nutą Boskiego przesłania;
ślady w duszy pisane, pamiętania ptaki, 
co nigdy nie odfruną do kraju mijania-
rozświetlają nam serca i łzy osuszają,
modlą się razem z nami i w zadumie trwają..."

Uroczystość Wszystkich Świętych, wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, a także kolejne dni listopada to czas szczególnej modlitwy ofiarowanej za bliskich zmarłych. W naszym sanktuarium modlitwą wypominkową modliliśmy się w tych dniach za zmarłych przed każdą Mszą świętą. 1 listopada po Mszy świętej o 12.00 udaliśmy się w procesji na cmentarz. Towarzyszące modlitwie zamyślenie o śmierci, przemijaniu i wieczności były okazją do odnowienia wiary w rzeczy ostateczne: sąd Boży, w odpowiedzialność człowieka za swoje czyny. Modlitwa różańcowa i wieczorna Eucharystia 2 listopada w naszym sanktuarium były sprawowane za zmarłych, którzy w minionym roku odeszli z naszej rodziny parafialnej.

Śmierć jest wpisana w naszą egzystencję, jest integralną częścią naszego życia. Zapalone świece ustawione przed ołtarzem stały się obrazem obecności Bożej, ale także symbolem gotowości wiernych do modlitewnego czuwania. Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny przypominają bowiem prawdę o wspólnocie Kościoła, obejmującej świętych w niebie, pokutujących w czyśćcu i żyjących jeszcze na ziemi. Najpiękniejszym darem, jaki żyjący mogą złożyć zmarłym są: modlitwa, odpusty i ofiara Mszy świętej.

 

Całość zdjęć do obejrzenia w galerii