Jubileusz koronacji Matki Bożej w Ożarowie

W ożarowskim sanktuarium Matki Różańcowej Królowej Rodzin świętowano piątą rocznicę koronacji maryjnego wizerunku. Dla parafii i całego miasta było to wydarzenie bardzo znaczące. - Tamta uroczystość zgromadziła tłumy wiernych na modlitwie i wspólnym zawierzeniu. Myślę, że to zaufanie wobec naszej Matki pozostało, bo w dalszym ciągu w maryjnej kaplicy, każdy z nas zostawia wiele próśb i podziękowań z przekonaniem, że Maryja nie opuszcza nas i w każdym czasie jest z nami - mówiła pani Krystyna.

Rocznicowej Mszy świętej przewodniczył biskup Edward Frankowski. Podczas homilii biskup pomocniczy wskazał na wiele historycznych momentów, w których lokalna społeczność odczuła szczególnie maryjne orędownictwo i wezwał do jeszcze większego zawierzenia Maryi poprzez modlitwę różańcową. - Niech odmawiany różaniec będzie duchowym murem obronnym dla waszych rodzin, siłą na trudne dni dla młodych i starszych, wytchnieniem dla chorych. Niech wspominany dzień koronacji tego przepięknego wizerunku zachęci nas do tego, aby Maryja zakrólowała w naszych sercach - mówił do zgromadzonych bp E. Frankowski. W uroczystości wzięli udział Rycerze Kolumba, młodzież z lokalnych szkół, grupa modlitewna ?Adoremus" oraz liczni parafianie. Na zakończenie wspólnej modlitwy parafianie odnowili akt maryjnego zawierzenia. - Obecność Maryi w cudownej ikonie sięga roku 1833. Maryja przyszła tutaj z matczynym zadaniem uświęcenia każdego z nas. Od momentu koronacji dokonało się wiele duchowego dobra. Wierni codziennie gromadzą się na nabożeństwie ?wieczystego różańca", powstał grupa modlitewna ?Adoremus", coraz więcej osób poleca osobiste intencje do wspólnotowej modlitwy. Skrzętnie gromadzimy w naszym archiwum karty z podziękowaniami za doznane łaski i uzdrowienia. Jest ich już około 3 tysięcy. Naszym zadaniem duchowym na czas Roku Wiary jest powołanie do działania grupy apostolskiej Legion Maryi - mówił kustosz sanktuarium ks. Stanisław Szczerek. Uroczystość koronacyjna XV-wiecznego obrazu odbyła się 2 września 2007 r.

Ks. Tomasz Lis