Uroczystość Zakończenia Roku Pracy Formacyjnej Domowego Kościoła

"...rodzina jest pierwszą szkołą miłosierdzia, ponieważ to tam jesteśmy kochani i tam uczymy się kochać, doświadczamy przebaczenia i uczymy się przebaczać".

Papież Franciszek

uroczystosc 2 20170607 1165099235

4 czerwca 2017 roku w niedzielę Zesłania Ducha Świętego w naszym sanktuarium odbyła się uroczystość zakończenia roku pracy Domowego Kościoła. Domowy Kościół jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. Członkami DK są małżeństwa sakramentalne, które włączają się do jego kręgów, aby sobie wzajemnie pomagać, jak uczył Paweł VI w encyklice "Humane vitae": "Równi usługują równym". Znakiem DK, tak jak całego Ruchu Światło-Życie, są dwa greckie słowa "FOS" (światło) i "DZOE" (życie), wpisane w znak krzyża. Znak ten, a zarazem nazwa Ruchu wyraża jego istotę i cel: światło wprowadzane w życie każdego chrześcijanina, każdego małżeństwa i rodziny.

Domowy Kościół został założony przez ks. Franciszka Blachnickiego, przy współpracy z s. Jadwigą Skudro RSCJ. Uroczystość rozpoczął kustosz sanktuarium ksiądz proboszcz Jan Ziętarski witając przybyłych kapłanów, pary małżeńskie oraz parafian. Wyraził głęboką radość z faktu, że uroczystość odbywa sie w murach sanktuarium, podkreślił, że: "wszyscy ci, którzy poświęcają swój czas, intelekt i energię służąc w duszpasterstwie rodzin, prowadząc niezliczone spotkania, rekolekcje, zasługują na ogromne uznanie. Sami wiodą życie zgodne z naturą, z planem Bożym, budują szczęśliwe małżeństwa i rodziny, ale również są wzorem dla innych małżeństw. Pokazują im drogę do świętości życia małżeńskiego". Po zawiązaniu Wspólnoty i uwielbieniu Ducha Świętego o godzinie 12.00 - tej rozpoczęła się Eucharystia sprawowana przez ks. kustosza Jana Ziętarskiego, ks. Łukasza Kruka z parafii św. Michała w Ostrowcu Św., kazanie wygłosił ks. Adam Stachowicz - diecezjalny redaktor "Niedzieli". Na zakończenie Eucharystii, zwracając sie do członków Ruchu ksiądz kustosz powiedział: "życzę Wam miłości dojrzałej, która wraz z upływem lat nie gaśnie, ale nabiera nowego blasku, zachwyca i wzrusza pomimo kilkudziesięciu lat stażu małżeńskiego. Niech dary Ducha Świętego pomagają w codziennym życiu, niech zbliżają do Boga, współmałżonka, rodziny, wszystkich spotykanych osób". Kolejnym elementem uroczystości było biesiadowanie w ogrodach przy sanktuarium. Rozpoczynając nabożeństwo różańcowe w kaplicy Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin, w godzinie miłosierdzia, ks. kustosz powiedział: "w roku stulecia objawień fatimskich pragniemy w Duchu Świętym dziękować za rok pracy formacyjnej Domowego Kościoła, przepraszać za grzechy osobiste, małżeńskie i rodzinne, wypraszać wstawiennictwo Najświętszej Marii Panny Fatimskiej u Jej Syna". Na zakończenie wspólnej modlitwy zawierzył wszystkie rodziny Matce Bożej. 


Całość zdjęć do obejrzenia w galerii.