II Przegląd Pieśni Maryjnej "Ave Maryja"

 

Już po raz drugi w naszej szkole spotkała się społeczność uczniowska klas IV-VI,  aby wysłuchać pieśni Maryjnych i jednocześnie od Niej się uczyć. Tradycja polska zawsze nakazywała oddawanie czci Matce Bożej, a my idziemy za głosem serca i z końcem października śpiewamy dla Niej. W  tej rozśpiewanej lekcji wychowawczej towarzyszyła nam pani dyrektor Alicja Różańska Cembrowska oraz ksiądz proboszcz Jan Ziętarski (sponsor słodkich upominków).

 Przedstawiciele klas prezentowali przygotowane przez siebie utwory - solo, grupami i w duetach; większość śpiewała a`capella. Oto tytuły i wykonawcy:

"Po górach, dolinach rozlega się dzwon" - Natalia Gajek (4b)

"Chwalcie łąki umajone" - Daniel Bartilotta, Bartosz Krakowiak, Wiktoria Sałata, Kacper Pierzchała, Patrycja Rudka, Karolina Kończyk (4c)

"Gdy klęczę przed Tobą" - Wiktoria Jagodzińska (5a)

"Z dawna Polski Tyś Królową" Klaudia Ciszowska, Maja Karwowska, Maja Wójcik (5b)

"Królowej Anielskiej śpiewajmy" - Zuzanna Góral, Zuzanna Stępień, Karolina Mazur, Aleksandra Niewadzi, Michalina Nowacka, Oliwia Skoczylas, Maciej Tracz, Klaudia Kołodziejczyk, Julia Tomaszewska, Kaja Podlodowska (5c)

"Jest na świecie miłość" - Wiktoria Heba (6a)

"Jest zakątek na tej ziemi" - Aleksandra Małecka, Natalia Kaczmarska, Paulina Różalska (6b)

"Zawitaj Królowo Różańca Świętego" - Mateusz Kozakiewicz (6c)

Gratulujemy wykonawcom i gorąco im dziękujemy :)

Śpiewanie pieśni religijnych  ma miejsce zwykle w świątyniach, chyba że są to kolędy -  te chętnie nadal śpiewamy w domach. Ginie już zwyczaj śpiewania przy kapliczkach i figurkach. Umiera on razem z odchodzącymi w cień babciami...

Tymczasem warto pamiętać, że śpiew łączy uczestników i wychowuje ich, natomiast  w czasach niewoli kształtował świadomość narodową i wrażliwość młodzieży. Stanowi  część naszej historii i kultury oraz z pewnością będzie wpływał na przyszłość.

My jako organizatorzy dzisiejszego przeglądu "Ave Maryja{ zachęcamy młode pokolenie do wsłuchiwania się w słowa wyznawców Matki Bożej. Mamy nadzieję, iż chwila wspólnego skupienia się  na osobie tej wyjątkowej Nauczycielki wyda dobre owoce w sferze wychowania naszych uczniów.


Bożena Małecka, Dorota Buchalska, Justyna Jurys, Anna Nowak


Całość zdjęć do obejrzenia w galerii.