8. rocznica koronacji wizerunku Matki Bożej w Ożarowie.

rocznica 2 20150906 1379063121- Sanktuarium to dom Matki. To właśnie tutaj przy wizerunku ożarowskiej Pani umacniajcie swoją wiarę i strzeżcie tego, co stanowi o istocie godności osoby, rodziny i ojczyzny  mówił podczas bp senior Edward Frankowski, podczas homilii.

W ożarowskim sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin świętowano ósmą rocznicę ukoronowania maryjnego wizerunku oraz dziękowano za blisko dwu wiekowej obecności Maryi w ikonie Pani Różańcowej. Obchody poprzedziło kilkudniowe duchowe przygotowanie całej wspólnoty. W dniu rocznicy koronacji Mszy świętej przewodniczył biskup senior Edward Frankowski. Liturgia rozpoczęła się od uroczystego odsłonięcia wizerunku Matki Bożej w bocznym ołtarzu. Mszę św. koncelebrowali kapłani dekanalni wraz z ks. Stanisławem Szczerkiem kustoszem sanktuarium.

Podczas homilii biskup E. Frankowski wskazał na duchowy aspekt macierzyństwa Maryi wobec każdego wierzącego i wezwał do jeszcze większego zawierzenia Maryi poprzez modlitwę różańcową.  Z roku na rok rośnie żar serc i miłości przy wizerunku Matki Bożej Różańcowej w tutejszym sanktuarium. To właśnie wasza wiara, pobożność i modlitwa są świadectwem, że Maryja umiłowała to miejsce. Jej obecność wprowadza pokój, bezpieczeństwo i miłość tak bardzo potrzebne każdej rodzinie i społeczności. Maryja, Madonna z tej ikony wskazuje na swojego syna Chrystusa, jako na drogę życia każdego człowieka ? podkreślał bp E. Frankowski.

W uroczystości wzięli udział Rycerze Kolumba, młodzież z lokalnych szkół, grupa modlitewna ?Adoremus", Bractwo Różańcowe oraz liczni parafianie. Na zakończenie wspólnej modlitwy parafianie odnowili akt maryjnego zawierzenia.  Kolejny raz dziękujemy Bogu za dar koronacji, który niewątpliwie wpłynął na mieszkańców miasta i okolic. Obserwujemy stałą obecność indywidualnych pielgrzymów. Niewątpliwie akt koronacji sprawił, że do ożarowskiej Madonny okoliczni mieszkańcy i pielgrzymi kierują swoje prośby i intencje. Dziś w darach ofiarnych przyniesione zostaną kartki próśb i podziękowań, które wierni zostawili przy maryjnym ołtarzu w ostatnim roku. Jest ich naprawdę dużo. Jako duszpasterze obserwujemy wiele konkretnych przypadków indywidualnych nawróceń czy też uzdrowień z ludzkich słabości  podkreślał ks. Stanisław Szczerek, kustosz sanktuarium.

Obecność Maryi w cudownej ikonie sięga roku 1833. Początkowo kult maryjny był bardzo żywy, tak, że ożarowska świątynia była wymieniana, jako jedno z maryjnych sanktuariów diecezji. Jednak z czasem pobożność maryjna zmalała. - Od momentu koronacji dokonało się wiele duchowego dobra. Wierni codziennie gromadzą się na nabożeństwie ?wieczystego różańca", powstał grupa modlitewna Adoremus", coraz więcej osób poleca osobiste intencje do wspólnotowej modlitwy. Co tydzień w nowennie zanosimy prośby przedkładane przez wiernych do naszej Madonny, podobnie codzienny Apel maryjny gromadzi coraz więcej wiernych ? wymieniał kustosz sanktuarium.

Uroczystość koronacyjna XV-wiecznego obrazu odbyła się 2 września 2007 r.

Ks. Tomasz Lis

rocznica 1 20150906 1301683291