Witamy na stronie parafii Ożarów
"DZIEŃ DZIŚ WESOŁY!" ORSZAK TRZECH KRÓLI W NASZEJ WSPÓLNOCIE 2022

orszak 76 20220109 1265380699Tak brzmi hasło, które przyświeca Orszakom Trzech Króli organizowanym 6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego w wielu wspólnotach parafialnych naszej diecezji. W naszej parafii barwny korowód towarzyszący Mędrcom ze Wschodu podążającym złożyć pokłon małemu Jezusowi wyruszył przed sumą z Placu Koronacyjnego. Wzięli w nim udział parafianie i goście przybyli na uroczystość. Mędrcy ze Wschodu, ich postawa, uczy każdego z nas zwykłej ludzkiej odwagi w codziennym dawaniu świadectwa naszej wiary.

BŁOGOSŁAWIONYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!

Wizyta duszpasterska [kolęda] w roku 2021/2022

"Jak paciorki różańca przesuwają się chwile,

Nasze smutki, radości i blaski.

A ty Bogu je zanieś, połączone w różaniec,

Święta Panno Maryjo, pełna łaski!"

Uwzględniając sytuację epidemiczną i nawiązując do Komunikatu Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu z dnia 6 grudnia 2021 roku odwołuje się tegoroczną wizytę duszpasterską [kolędę] w formie tradycyjnej.

W związku z powyższym, wzorem roku ubiegłego, gorąco zapraszamy parafian do kościoła (jeden przedstawiciel rodziny ze względu na limit osobowy) w wyznaczonym dniu o godz. 17.00 na "Różaniec kolędowy" oraz Mszę świętą połączoną z pasterskim błogosławieństwem oraz przekazaniem różańca, który będzie pamiątką tegorocznej kolędy w dobie pandemii koronawirusa. Msza święta każdorazowo będzie sprawowana w intencji poszczególnych rodzin.

Pamiętajmy, że mamy to wyjątkowe szczęście, że możemy modlić się modlitwą różańcową przed obrazem Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin w Jej sanktuarium. Wraz z przesuwanymi w dłoniach paciorkami różańca Matce Bożej możemy polecać nasze rodziny, dzieci, niełatwe problemy i trudności dnia codziennego, zatroskanie o to, co przed nami. Możemy prosić o Jej Matczyną opiekę i wstawiennictwo na każdy dzień, ale również, jak czynili, wpatrując się w Jej wizerunek, nasi przodkowie, możemy dziękować za wszelkie dobro, którego tak obficie doświadczamy. W modlitwie różańcowej odnajdziemy siłę, umocnimy wiarę, pokrzepimy nadzieję , doświadczymy Matczynej miłości.

Tradycyjnie składane z racji kolędy ofiary były zawsze wsparciem dla rocznego budżetu parafii. Wszyscy, którym na sercu leży również dobro materialne parafii, mogą ofiarę kolędową złożyć w podpisanej kopercie do szkatuły przy wyjściu z kościoła w czasie Mszy św. kolędowej lub przy innej sposobności. Musimy się nauczyć żyć wspólnie w tej nowej i trudnej dla każdego z nas rzeczywistości.

MEDALIK JAKO TARCZA W WALCE ZE ZŁEM - BŁOGOSŁAWIEŃSTWO MEDALIKÓW DZIECI KOMUNIJNYCH

medalik2021 22 20211212 1435353551"Maryja, zaraz po Jezusie, jest Tą,

która lepiej i doskonalej potrafiła powiedzieć Bogu ,,tak"".

8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, dzieci, które przygotowują się do I Komunii świętej, otrzymały pobłogosławione medaliki, które są symbolem ich wiary i wiary ich rodziców. Medaliki są również pamiątką szczególnego czasu przygotowywania się do przyjęcia po raz pierwszy Chrystusa w Komunii świętej, są także znakiem przynależności do Boga, do Bożej Matki. Temu wydarzeniu towarzyszyły słowa kapłana: Wszechmogący Boże, ty zachowałeś Maryję Pannę od wszelkiej zmazy grzechu, aby stała się Matką Twojego umiłowanego Syna i wzorem świętości dla Twoich przybranych dzieci. Uświęć swoim błogosławieństwem te medaliki, które dzieci przygotowujące się do I Komunii będą nosić na znak czci i miłości dla Pana Jezusa i naszej Niepokalanej Matki. Przez Jej orędownictwo wspomagaj je w walce z grzechem, aby zawsze zachowały godność Twoich przybranych dzieci i mogły radować się w wieczności oglądaniem Ciebie razem z Maryją i Wszystkimi Świętymi. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Zwracając się do rodziców dzieci pierwszokomunijnych, kapłan przypomniał, jak wielką rolę w przegotowaniu do I Komunii św. odgrywa ich postawa, a zwłaszcza zaangażowanie w życie religijne. Gorąco zachęcał, by pilnowali, by ich dzieci zawsze nosiły medaliki, by darzyły je czcią i szacunkiem, nie ze względu na ich wartość materialną, ale ze względu na znaczenie w życiu religijnym człowieka.

SŁODKOŚCI OD PARAFIALNEGO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

mikolaj 160 20211212 1462490033W naszej parafii odwiedziny św. Mikołaja w dniu 6 grudnia stały się już tradycją. Po Mszy świętej wieczornej, która zgromadziła dzieci oczekujące na prezent i ich najbliższych, w kościele zjawił się wyczekiwany i upragniony gość. Czerwony ornat, na głowie mitra, a w ręku pastorał to główne atrybuty Mikołaja, biskupa Myry, Świętego. Żył w IV wieku. Był znany jako opiekun potrzebujących. Wspomagał ubogich, opiekował się chorymi. Zasłynął cudami czynionymi zarówno za życia, jak i po śmierci. Najbardziej znanym czynem św. Mikołaja biskupa było podrzucenie sąsiadowi trzech brył złota na posag dla córek. Kiedy cesarz Konstantyn I Wielki skazał trzech młodzieńców Miry na karę śmierci za jakieś wykroczenie, nieproporcjonalne do aż tak surowego wyroku, św. Mikołaj udał się osobiście do Konstantynopola, by uprosić dla swoich wiernych o ułaskawienie. W Polsce kult św. Mikołaja był kiedyś bardzo popularny. Pod Jego wezwaniem w naszym kraju jest 327 kościołów. Po św. Janie Chrzcicielu, a przed św. Piotrem i Pawłem najpopularniejszy jest św. Mikołaj. Odbiera kult jako patron panien, marynarzy, rybaków, dzieci, więźniów i piekarzy. W czasach współczesnych jest inspiracją dla wszystkich, którzy oficjalnie bądź bardzo prywatnie służą pomocą, wspomagają i wspierają na różnoraki sposób ubogich, nieporadnych niedostosowanych swoich bliźnich, nierzadko nawet tych, których znają tyko ze słyszenia.

W naszym kościele w dniu św. Mikołaja wszystkie dzieci zostały szczodrze obdarowane, co sprawiło radość zarówno im, jak i św. Mikołajowi.

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>